Teofilis Zubavičius

Nuotraukoje: Prof Tado Ivanausko (kairėje) su Teofiliu Zubavičiumi (1957 12 07). Teofilis Zubavičius (1914-1993) - pirmasis rezervato stebėtojas, ilgamečių stebėjimų dėka sukaupęs daug informacijos apie Žuvinto ir jo apylinkių gyvąją gamta. Prof T.Ivanausko pakviestas, nuo 1937 m. ėjo Žuvinto ežerosargo, poto - eigulio pareigas ir su pertraukomis čia dirbo iki 1980 metų.

 

http://teviskesgamta.weebly.com/nr-12-282.html

 

Garsiojo gamtininko gimtinė also paglostyti Žaliosios apylinkėse. Teofilis Zubavičius gime 1914 m. Lapkričio 9 d. Dumbliūnėlių Kaime, netoli Kriklinių. Augo gausioje šešių seserų ir šešių brolių draugijoje. Vaikystėje piemenavo, braide po pelkes, stebėjo paukščius. Meilė sparnuočiams išliko visą gyvenimą.

"Dirbdamas batsiuviu Panevėžyje, susirašinėjo su profesoriumi tadu Ivanausku. Iš jo gavo maža siuntinėlį su 34 paukščiams skirtais žiedais. Nuo 1931-ųjų T. Zubavičius pradėjo žieduoti paukščius.

1937 m. Profesorius T. Ivanausko pakvietė jį steigiamame Žuvinto rezervuotos dirbti sargu. Žuvinto sutiko nesvetingai: T.Zubavičius gaudavo anoniminių laisku su grasinimais, būdavo sukapojamas jo laivelis, pats mūšamas, net skandinamas. Bet gamtininkas pamilo Žuvintą, gulbės, visada jų ilgėdavosi, Jo mylimiausias paukštis buvo mėlyngurklė. "Ši paukštį pažinęs Žuvinte, vėliau rado ir Stumbriškyje. Nors Profesorius T. Ivanausko ir praše padaryti šio paukščio iškamšą, T.Zubavičiui nekilo ranka nužudyti mėlyngurklę. Dirbdamas pirmuoju Žuvinto rezervato inspektoriumi, jis aktyviai kovojo su brakonieriais, atkūrė ir Lietuvoje išnykusių gulbių, pilkųjų žąsų populiacijas.

T.Zubavičius, gyvenima paskyręs paukščiams, turejo ornitologų draugijos pažymėjimą, kurio numeris buvo 001.Profesorius T. Ivanausko laiškuose į Jį kreipdavosi "Mielasis Teofiliau", "Brangusis Teofiliau".

Ne visą laiką T.Zubavičiui buvo lemta dirbti rezervate - per daug uolus gamtosaugininkas nepatiko ne tik brakonieriams.Nuo 1944 iki 1963 m.teko padirbėti eigulių, darbuotis Ventės Rago stotyje, girininkijoje.Nuo 1963 IKI 1979-ųjų jis vėlŽuvinto rezervato vyriausiasis inspektorius.

1980 m. T.Zubavičius išėjo į pensija. Negavęs leidimo arčiau Žuvinto nusipirkti sodybą ir nepritaręs rezervato naujo vadovo veiklai, 1987 m. su žmona Janina persikėlė gyventi į Stumbriškį, arčiau gimtinės. Čia jautėsi nejaukiai, ilgai nerado ramybės, sapnuose kalbėjosi su gulbėmis, grūmėsi su brakonieriais.

1993 m. panoro grįžti į Žuvintą, bet tų pačių metų Lapkričio 12 d. mirė. T.Zubavičius palaidotas Kriklinių Kaimo kapinėse (Pasvalio r.). Vykdant velionio valią, jam prie krūtinės buvo prisegtas Žuvinto ženklelis.

T.Zubavičius vadinamas savamoksliu mokslininkų. Jis parašė knygas: " Žuvintas" ( 1961 m, su bendraautoriais), "Ežero giesmė" (1962), "Žuvintas ir jo gyventojai" (1978) Daug jo straipsnių gamtosaugos klausimais skelbta užsienio kalbomis. Rankraščiuose liko knygos "Nuo  nykštuko iki gulbės" ir "Amalvo saulėlydis". Liko 1938-1992 m. darbo užrašai. Jo archyve yra 214 profesoriaus T.Ivanausko,40 profeso-riaus Česlovo Kudabos, rašytojų Kazio Borutos, Petro Babicko, kitų garsių žmoniu laiškų.

Petras Juknevičius

https://www.panrs.lt/leidiniai/petras/2009/zubavicius.pdf

 

 

Gervės Žuvinte jau negirgsi. O juk neseniai dar snausdavo, gal miegodavo, įbridusios į vandenį. Taip saugiau – gali apsiginti ir nuo gudrutės laputės, kuri kartais sugeba nubristi prie netoli pakrantės esančių ančių lizdų. Dabar gervių nerasi nei vandenyje, nei želmenų laukuose. Jos jau toli. Nebėra ir ilgamečio, Žuvintui dešimtmečius atidavusio, šio rezervato prižiūrėtojo, vietinių pagarbiai vadinto Direktoriumi, krikliniečio iš Dumbliūnėlių kaimo, Teofilio Zubavičiaus (1914 11 09 – 1993 11 12). Prieš porą dešimtmečių jis paliko žemiškąjį pasaulį. Tik didelis gražus kryžius Kriklinių bažnyčios šventoriuje žymi šio savamokslio, bet tikru tyrinėtoju, mokslininku išaugusio ornitologo, paukščių pasaulio gilaus žinovo kapą.

Paskutinius šešerius savo gyvenimo metus Teofilis Zubavičius praleido Stumbriškyje. Gal turėjo viltį pamatyti ten besiganančius stumbrus. Nepamatė. Šie nuostabūs gyvūnai buvo aklimatizuoti ne čia, o Pašilės girioje, Panevėžio krašte. O Stumbriškis – netoli Pušaloto.

Gervės pavasariais gal dar ir sutrimituoja Moliūnų girios paraistėse, bet jau ne jam, dumbliūniečiui Teofiliui. Tam, kuris užaugo gausioje, dvylikos vaikų, ūkininko šeimoje. Tėvo ūkyje – 40 hektarų ariamos žemės ir tiek pat miško. Kai Teofilis kiek paaugo – sužiuro į Moliūnų girią, jos gyvūniją, į tada švarutėlės Pyvesos srovę. Paaugęs susidomėjo laukinių paukščių žiedavimu, kuris tenykščiams sodiečiams tik šypsenėlę kėlė…

Nuo 1931 m. žiedavimo jis ėmėsi visu rimtumu. Susirašinėjo su įžymiuoju ornitologu-profesoriumi Tadu Ivanausku. Kai tik 1937 metais profesoriaus rūpesčiu įkurtas pirmasis Lietuvoje Žuvinto rezervatas, Teofilis pareiškė norą būti rezervato sargu. T. Ivanauskas tuo tik apsidžiaugė. Apsidžiaugęs mandagiausiai, bet įsakmiai nurodė: tu neleisk paežerės žmonėms ežere kiaušiniauti, neleisk, kad plėšriųjų paukščių – vanagų, lingių, o ir varnų, kranklių šeimos gausiai įsiveistų, tegul ir „naminukės“ žuvintiečiai paežerės krūmuose „nesunkia“…

Šviežiai paskirto rezervato sargo-prižiūrėtojo duona pasirodė nelengva. Tekę ir bartis, ir net kiek grumtis su tais paežerių dzūkais: atsirado mat, mąstė jie, kažkoks svetimkraštis, buvęs kareivis ir čia mums pradės drausti, pažeidusius – net bausti. „Žandaras“ koks, ar ne?

Bet viską atpirkdavo mielos valandos su prof. Tadu Ivanausku.

– Teofiliau, būsi pirmasis rezervato tarnautojas-direktorius, globėjas, prižiūrėtojas, – sakė profesorius.

Abiejų ornitologų svajose – gulbių, perėjusių Žuvinto ežere 19 amžiaus pabaigoje, susigrąžinimas čia. Iš Kauno Tadas Ivanauskas čia atvažiuodavo dviračiu. Melduose abu skaičiuodavo paukščių lizdus.

– Teofiliau, kaip mūsų gulbės? – klausdavo atvažiavęs. O ant dviračio rėmo – kanadietiškų ryžių maišelis. Tam, kad ištikimasis Teofilis juos paežerėse pasėtų kaip lesalą laukinėms antims. Sunkiai, bet gulbės ežere aklimatizavosi. Paukščius rezervate uždrausta medžioti, tad vėl medžiotojai skersakiavo į T. Zubavičių.

Paukščių rezervate daugybė, bet įdomiausia – mėlyngurklė. Tadas Ivanauskas manė, kad šis spalvingas paukštelis Lietuvoje neperi, o tik kartais atskrenda. O Teofilis matė tą mėlyngurklę čiulbant paežerės krūmuose, vėliau rado ir lizdą. Nusivedė prie jo profesorių ir labai nudžiugino.

Kasmet Teofiliui tekdavo žieduoti 2–3 tūkstančius paukščių ir tai buvo darbas – laimė.

Albinas KAZLAUSKAS

Visą straipsnį skaitykite 2014-11-11 „Darbe“.

 

http://darbs.lt/2014/11/11/kai-pauksciai-suvienija-tyrejus/